Ekspres przelewowy do kawy wraca do łask

Ekspres przelewowy do kawy jest wciąż w Polsce urządzeniem dość mało znanym. Całkiem inaczej jest m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie ekspresy tego typu cieszą się ogromną popularnością. Jednak obecnie wracają do łask powoli także i w Polsce. Wiele osób dopiero teraz odkrywa ekspres do kawy przelewowy jako sposób parzenia kawy. Tymczasem sposób parzenia ma ogromny wpływ na smak napoju. Głównym atutem ekspresów przelewowych jest ich niska cena.

Przelewowy ekspres do kawy – jak działa?

Za sprawą ekspresu przelewowego można przygotować klasyczną kawę po turecku, ale fusy zostają w filtrze. Takie urządzenie wyposażone jest w dzbanek lub termos o pojemności do kilkunastu filiżanek. Zmieloną kawę wystarczy umieścić w filtrze wymiennym lub stałym (wymagającym regularnego czyszczenia), a ten wkłada się następnie do komory zasypowej. Tam następuje podgrzanie wody, która odprowadzana jest potem do dzbanka. co ciekawe, tak przygotowana kawa cały czas jest podgrzewana. Niewiele osób wie, że przy pomocy takiego ekspresu przelewowego do kawy można przygotować również herbatę. Proces jest w zasadzie identyczny. Poza tym przed zakupem warto zwrócić uwagę na moc ekspresu. Im jest ona wyższa, tym szybciej podgrzewa się woda. Najczęściej przygotowanie kawy nie zajmuje więcej niż 10 minut.

Przelewowy ekspres do kawy – jaki model wybrać?

Wiele obecnych na rynku urządzeń tego typu prezentuje się bardzo stylowo. Nie tylko więc pozwalają na przygotowanie aromatycznej kawy, ale i są ozdobą kuchni. W zależności od potrzeb można wybrać model o większej lub mniejszej pojemności. W cenie są na pewno antypoślizgowe stopy czy schowek na kabel, dzięki którym całość prezentuje się jeszcze atrakcyjniej. Dobrym rozwiązaniem jest także blokada kapania, która pozwala na wyciągnięcie dzbanka w dowolnym momencie. Nowoczesne modele niemal zachwycają swoim designem. Ciekawie prezentują się ekspresy przelewowe do kawy z wyświetlaczem LCD i wbudowanym programatorem czasu. Dzięki temu można ustalić z wyprzedzeniem godzinę, na którą ma być gotowa kawa. Co więcej, wybrać można również moc urządzenia. Najlepsze urządzenia mają nawet wbudowany młynek do kawy. Świeżo zmielona kawa jest oczywiście zawsze najlepszym rozwiązaniem. W tym przypadku można jednorazowo zaopatrzyć się w dwa urządzenia. Jest to rozwiązanie ekonomiczne, a poza tym wygodne. Nie trzeba bowiem każdorazowo mielić ziarnistej kawy w osobnym rynku. Wybór ekspresów przelewowych na rynku jest coraz większy, a więc bez problemu można znaleźć model odpowiedni dla siebie.